יום ראשון, 10 במרץ 2013

שוברת את הקיר הרביעי

בביוגרפיה של צ'ארלי צאפלין, מסופר איך הוא הקפיד "לשבור" את הקיר הרביעי וליצור קשר עין עם הצופים בתאטרון ובקולנוע. הקיר הרביעי הוא מושג מהתאטרון, שמדבר על כך שיש קיר שקוף שחוצץ בין הצופה למתרחש על הבמה. הצופה מציץ להצגה והוא לא חלק ממנה.אבל הקיר הזה נשבר הרבה פעמים, צ'אפלין קורץ לצופים, יש מי שיסדר כיסאות סביבך ולפעמים יצפו ממך לעלות לבמה ולהצטרף למחזה. תחשבו רגע על הפתיחה של עוץ לי גוץ לי, הנפתחת בפנייה: "קבל נכבד, ברגע זה, מתחיל סיפור המחזה..." ובתור ילדה מנומסת, אני מצטרפת ומברכת בוקר טוב לדמויות.


במקרה שלי השפה היא הקיר הרביעי שמונע ממני  להרגיש שייכת לעיר ולתרבות. כשהמטרו נתקעת ויש הודעה בצרפתית מהירה, אין לי שמץ לגבי מה קרה ומה יקרה. כשאני רוצה להגיד שהמפתח התקלקל, הציפה קטנה ומולי יש את המזכירה שמדברת רק צרפתית, אני מנסה ומתייאשת. זו הרגשה של תיירת לטווח רחוק.
על מה מדברים הסטודנטים ברחבת הפנתאון?
אבל נהיה פה לפחות שנתיים ואני לא רוצה ככה.
ככל שאני לומדת יותר מילים ומכירה את הארץ, המנהגים, המורשת והגסטרונמיה. אני מרגישה יותר שייכת,.
אני יודעת לדבר ולהזמין אוכל. ויש לי אומץ לעשות את זה. ושעונים לי באנגלית, אני מתאכזבת כי רציתי לתרגל צרפתית.
 אני שמחה מאוד שבחרתי ללמוד בסורבון. קיבלתי מורה טובה ויש לי חבורה שאפשר ללמוד ולשוטט איתה בעיר. ככה מצאנו איפה אוכלים סטודנטים בזול ובאיזה בית קפה אפשר לשרוץ בלי בעיה.
ויש את ההרצאות בצרפתית שאני מחויבת לקחת. אז באומנות אין לי כל מה מושג מה התמה של המרצה, אבל יש המון תמונות יפות. הידעתם שאת לוחות המודעות המפורסמים, תיכנן אנגלי, השם ישמור?
יש שעורי גסטרונומיה תאורטי, לצערי. ככה גילתי שגם פה יש Four O'Cloc Tea.
והשיעור החביב עלי הוא מבוא לתרבות צרפת. שבוע שעבר למדתי על כל האיים ברפובליקה(העצים בקורסיקה זהים לעצי הכרמל). והשבוע דיברנו על מורשת ואיפה יש ציורי קיר פרי-היסטוריים ובאיזה קתדרלות צריך לבקר. ושבבתים מבפנים הצרפתי, עומדים ארבע שעות בתור לפני שנכנסים לארמון האלייזייה.
 בגזרת הידע החיוני- יש שתי פנדות אדומות בגן החיות בפריז.
בשורה אופטימית היא שהאביב הגיע ואני לומדת מהי עונת מעבר. זה מעבר בין יום יפה עם 12 מעלות ושמיים כחלחלים לתחזית לשלג. בגנים הפרחים מתחילים לפרוח. הגיעו גם סוסי הפוני ומוכרי הקרפים לפארק. וזוג אחד הביא גם את החתולה הפרסית לשאוף אוויר.

החנויות מתכוננות ל Easter


4 תגובות:

 1. אסף לוי (החמוד)10 במרץ 2013 בשעה 12:29

  התרבות הצרפתית היא מבין המעניינות ביותר,
  ואחת מהתורמות ביותר ליתר התרבות האנושית.

  יש פנדות אדומות בגן החיות הקרוב למקום מגוריך?!

  למה את אומרת את זה רק עכשיו!

  השבמחק
  תשובות
  1. לא משנה לאן אתה מגיע, חשוב להכיר את ההיסטוריה והתרבות.
   ונכון, לצרפתיים יש היסטוריה ותרבות עשירה.

   גליתי שהן שתיים לפני יומיים. היה כיף.

   מחק
 2. אני לא מאמינה שאת כבר באה בפעם השנייה, והביקור שלי רק הולך ומתרחק! :~(

  השבמחק
  תשובות
  1. אבל ככה יש לי זמן לגלות את המקומות השווים באמת!

   מחק

להגיב זה מגניב